A Bolt nyitva: Hétköznap 12 -19 -ig, Szombaton 10 -18 -ig Címe: 1067 Budapest Szondi u. 18/a.
A játék: Angol nyelvű
Játékosszám: 1-6 játékos
A legjobb: 4 játékossal
Játékidő: 45 perc
Ajánlott: 10 éves kortól
Szerző: Kevin Lanzing
Kiadó: Indie Boards & Cards
Kiadás éve: 2011
Sorozat: Flash Point: Fire Rescue játékok
Tűz ütött ki egy családi házban. Csupán pillanatok telnek el, amíg beöltözöl és felkapod a felszerelésed. Egy perc múlva már szirénázva száguldotok a helyszínre. Be kell rontanotok az épületbe és ki kell mentenetek mindenkit mielőtt a tűz teljesen ellepné a házat. Képesek vagytok csapatként megbirkózni a lángokkal és kimenekíteni az embereket?
A Flash Point: Fire Rescue egy kooperatív játék. A játékosok tűzoltók szerepét öltik magukra, akiket épp’ egy tűzesethez riasztottak. Be kell jutni a házba, harcba kell szállni a tűzzel és ki kell hozni minél több embert. A játék kulcsa a jó csapatmunka, ami nélkül esélyetek sincs túlélni az akciót. Nah de lássuk, miből is áll a játék!
A tábla felállításához először el kell dönteni, hogy a tábla melyik oldalával szeretnétek játszani. Két különböző épület van a dobozban. Erre kell felhelyezni az ajtókat, tüzeket és POI (Point of Interest) jelzőket. A jelzők helye vagy előre meghatározott, vagy pedig ki kell dobni, hova is kerülnek fel. A POI jelzők között vannak téves riasztások és valódi sérültek – de hogy melyik szerepel a jelzőn, csak akkor derül ki, ha valaki a tűzoltójával megvizsgálja. Végül mindenki választ magának egy színt és elveszi a hozzá tartozó bábut és kártyát. A figurákat fel kell helyezni az épület melletti füves területre, majd kezdődhet is a játék.
Egy játékos köre a következő szakaszokból áll: akciópontok elköltése, a tűz terjedése és a POI jelzők felhelyezése. Minden játékos négy akcióponttal gazdálkodhat. Ezeket a pontokat kell elkölteni a mozgásra, tűzoltásra, ajtó nyitására/zárására, falak bontására. A könnyebb feladatok kevesebb pontot igényelnek (tiszta terepen mozgás vagy füst eloszlatása egy pont), míg a komolyabb műveletek többet (tűzben mozgás vagy sérült cipelése két pont). Maximum négy akciópontot el lehet tárolni későbbi körökre.
A tűz terjedésére dobni kell egyet. A kidobott mezőre felkerül egy füstjelző. Amennyiben már van a területen füstjelző vagy pedig közvetlenül a terület mellett már van tűz, nem füstjelzőt kell felhelyezni, hanem tüzet. Legrosszabb esetben olyan mezőt sikerül kidobni, ami már ég – ilyenkor bekövetkezik a robbanás! A robbanás minden irányba terjed, akár falakat is kidönthet, kiütheti a tűzoltókat, elvághatja az utat az áldozatokhoz. Egy-két rossz helyen bekövetkező robbanás és az egész ház pillanatok alatt leég!
Minden esetben három POI jelzőnek kell a házban lennie. Ha valamilyen oknál fogva nincs, véletlenszerűen fel kell helyezni annyit, hogy három legyen. Ezután a játékos köre véget ért és a következő tűzoltón a sor.
A játékot akkor nyeritek meg, ha legalább hét túlélőt sikerül kihozni az épületből. Ha négynél többen égnek benn a házban, sajnos a tűzoltók nem voltak elég jók, így elveszítették a játékot. A játék azonnal véget ér, ha az épület a sok sérülés következtében összedől. Ilyenkor minden megmaradt POI az elveszettek közé kerül, majd ellenőrizni kell, hogy hányan ragadtak benn. Még ilyenkor is van esély a győzelemre.
Az alapszabályok megismerése után a tapasztaltabb játékosok bevethetik a bővített szabályokat. Ezek sokkal nehezebbé, de érdekesebbé teszik a játékot.
A tábla felállítása máshogy működik. A nehézségi szinttől függően három vagy négy kisebb robbanás történik véletlenszerűen elszórva az épületben. Ezt tovább fokozza a veszélyes anyagok jelenléte, amelyek még inkább növelik a robbanás hatósugarát. A forrópontok és a túlhevített környezet is csak a tűz javát szolgálják.
A tűzoltók mindegyike választ magának egy speciális karaktert. Az orvos nehezen oltja a tüzet, de meggyógyíthatja az áldozatokat, akiket így nem kell cipelni. A kapitány a négy akciópontján felül még kettőt elkölthet más játékosok irányítására. A vezető jobban és gyorsabban tudja kezelni a vízágyút. Összesen nyolc különböző karakter van.
Megjelennek a járművek is. A tűzoltókocsival az oltást lehet nagyban segíteni, a mentőautó pedig a sérültek ellátásához kell.
Igen nehéz játékká válhat a Flash Point, ha a tapasztalt játékot játsszátok hősies nehézséggel.
Egy kétoldalas játéktábla, hat tűzoltóbábu, 33 fenyegetésjelző (egyik oldalon tűz, másikon füst), 18 POI jelző (12 áldozat és 6 téves riasztás), 24 sérülésjelző, forrópont, 21 akciójelző, nyolc ajtójelző, 24 három gyógyítás, hat veszélyes anyag, két jármű, hat játékos kártya, nyolc specialista kártya és két dobókocka.
A Flash Point: Fire Rescue témája egészen egyedi. Nem sok játékban lehet egy bátor tűzoltócsapat tagja az ember, és ha ez az élmény jó szabályokkal is párosul, kész a siker!
A szabályok egy-két olvasás után teljesen érthetőek és a játék is gyorsan megy. Családi játéknak és igazi hardcore darabnak is jó a nehezítések bevezetésével.
Mind gyerekes családoknak, mind baráti társaságoknak ajánlani tudom ezt a játékot. Ha kihívásokkal teli kooperatív játékot kerestek, nem fogtok csalódni!