A Combat Commander egy olyan kártyákkal vezérelt mechanizmusú társasjáték-sorozat, ami a 2. Világháború taktikai szintű gyalogsági hadmozdulataival foglalkozik. Ebben a kiadványban ez egyik játékos veszi fel a Tengelyhatalmak (Németország) szerepét, míg a másik játékos irányítja a szövetségeseket (USA vagy Oroszország)
A játékon belül nem kevesebb, mint 12 különböző történelmi küldetést játszhatunk végig, illetve lehetőség van saját küldetések készítésére is, előre lefektetett szabályok alapján.
A játék léptéke
Egy jelölő 1 tisztet, egy 5 fős osztagot vagy 10 fős szakaszt jelképez. A térképen egy mező nagyjából 30 méternek felel meg, míg egy forduló hossza néhány perc.
A doboz tartalma
6 kétoldalas térkép (17x22’)
3 lapnyi jelölő (counter)
4 játékos-segédlet
220 játékkártya
Szabálykönyv
Küldetésfüzet
A játék menete
A két játékos felváltva teszi meg a fordulóját, melynek során a kezükből egy vagy több kártyát játszanak ki, hogy a térképen egységeket aktiváljanak különböző harcászati célokra.
A játékban minden időegység változó számú fordulóból áll. Minden egyes forduló rendkívül fordulatos – az aktív játékos
parancsokat ad ki, mindkét játékos
akciókat hajthat végre – attól függően milyen kártyák állnak a rendelkezésükre.
Események, jók és rosszak egyaránt véletlenszerű időközönként történnek, hogy némi kiszámíthatatlanságot adjanak a játékosok legjobban megtervezett haditerveihez is.
A kézben lévő kártyákkal való gazdálkodás és kijátszásuk a győzelem kulcsa, hiszen egy körben limitált mennyiségű
parancsot adhatunk ki. Ráadásul ugyanazok a kártyák ehelyett egészen más hatású
akcióként is kijátszhatóak lennék.
A játékban ráadásul többféle parancs van (Mozgás, Tüzelés, Előrenyomulás, Megfutamítás, Pihenés illetve tüzérségi funkciók) illetve nem kevesebb mint 20 féle akció ami miatt két forduló szinte sosem lesz egyforma.
Az akciók között olyanokat találunk, mint például Beásás, Kézigránát, Füst, Rajtaütés, Robbanószerek és így tovább
Célok
A játékosok azáltal próbálnak nyerni, hogy a csapataikat a térképen mozgatva megpróbálják az ellenfél csapatait elpusztítani, valamint a megadott célterületekből a legtöbbet elfoglalni.
Az hogy ki mennyire volt képes nyerni azt több dolog dönti el: az adott forgatókönyvhöz tartozó specifikus céljelölők, illetve hogy hány ellenfeles egységet sikerült elpusztítani, és hány saját egységet sikerült az ellenfél oldalán kijuttatni a térképről.
Előnyök
A játék rendkívül részletesen modellezi a gyalogsági összecsapásokat, valamint a harci helyzet folyamatos változása miatti bizonyos fokú kiszámíthatatlanságot. Alighanem ennek köszönhető, hogy a játék nemzetközi szinten is igen népszerű
Hátrányok
Egyetlen hátránya a fix 2 játékos, így ha nagyobb csapattal szeretünk játszani érdemes mást választani. Sok más háborús játékkal ellentétben egyszemélyes játékra sem igazán javasolt. Ezzel szemben kétfős játéknak fantasztikus!