A Bolt nyitva: Hétköznap 12 -19 -ig, Szombaton 10 -18 -ig Címe: 1067 Budapest Szondi u. 18/a.
A játék: Magyar nyelvű
Játékosszám: 1-5 játékos
A legjobb: 3 játékossal
Játékidő: 120 perc
Ajánlott: 14 éves kortól
Szerzők: Eric M. Lang, Rob Daviau
Kiadó: Delta Vision
Kiadás éve: 2021
Sorozat: Cthulhu: Death May Die játékok
Egy régi, világvége-kultusz már majdnem megidézte az egyik Nagy Öreget a világunkba. A pusztító érkezése már a nyakunkon van. Most mi légyen?
A Cthulhu: A halandó halál egy akciódús kooperatív játék 1–5 játékos számára. A saját síkunkon túli rémségek legyőzéséhez össze kell dolgoznotok, miközben mindenkit az őrület veszélye fenyeget. A szakértelmetek segítségével fel kell fedjétek és meg kell oldjátok 6 különféle epizód rejtélyeit, miközben a mítoszok számtalan rémséges szörnyével is meg kell küzdenetek. Eközben meg kell zavarnotok a rituálét, hogy a Nagy Öreg sebezhetővé váljon… majd el kell pusztítanotok őt.
A történetek egymástól függetlenek és bármilyen sorrendben játszhatóak.
Igen valószínű, hogy nem tértek vissza a kalandból, de készen álltok, ugye?
A DMD (Death May Die - Halandó Halál) igazából egy olyan dungeon crawler, amiben a küldetések a fontosabbak, nem a szörnyek hentelése.
Persze a vége mégis csak az, hogy jön a "pályavégi főellenség", és végezni kell vele, de a hangsúly alapvetően nem ezen van.
Pár hőssel egy többé-kevésbé lovecraftias helyszínen kell ezt-azt ide-oda vinni, kigyújtani, elkísérni, stb. és közben csak jönnek és jönnek a szörnyek és a balsorsot hozó események.
A főszereplők már eleve az őrület szélén egyensúlyozó, a mítoszt már ismerő valakik, akik szinte minden lövéssel egyre közelebb sodródnak a végső észvesztéshez, és ezáltal fejlődnek is..! Nagyon mókás mechanika, a halálba/őrületbe tartó karakter a megtestesült pusztítássá válik...
Egyébként ezek a "hősök" elég diverzek, ami kissé ugyan a hihetőség rovására megy, és könnyedebb hangvételűvé teszi a játékot (nem lehet wérkomolyan venni egy 8-12 év körüli kislányt, aki csak nevet és mindenkit kiírt), szerepjátékban a Pulp Cthulhu vonallal mutat hasonlóságot.
Epizódok, újrajátszhatóság:
A játék 6 epizódot (küldetést) tartalmaz, kiegészítőkkel színesíthető, illetve azzal, hogy a két főgonoszból (Hastur, Cthulhu) előbb a könnyebbel (Hastur), majd a nehezebbel (Cthulhu) próbáljuk végigvinni őket. Ezeknek a főgonoszoknak más-más mechanikája és csatlósai vannak, úgyhogy nemcsak a legvégén nyújtanak eltérő játékélményt.
Külsőségek:
A tábla a küldetések leírása alapján modulárisan rakható össze, és általában néhány (kb. 10-15) mezőből áll, ajtók, átjárók, lépcsők lehetnek rajta, kerülnek rá.
A figurák szépek, jól festhetők, aki nem rajong az ilyesmiért, annak vannak markerek a hősők talpai alá, szóval könnyű őket megkülönböztetni, a szörnyek meg eléggé eltérőek, méretben és kialakításban is. Aki még soha nem látott byakhee-t, shoggothot vagy magát Cthulhu-t, annak ezek nagy élményt jelenthetnek, még festetlen állapotban is.
Szabályok, komplexitás:
A szabályrendszer hamar megérhető, könnyen feleleveníthető, de a főgonosz mechanikáját, ahogy több hullámban érkezik, hiába győzzük le látszólag, fontos megérteni, különben a vége az lesz, hogy "jaa, így lehet nem is győztünk volna", stb.
Nehézség:
A nehézség epizódtól és főgonosztól függ, két játékossal végigvihető több epizód, de van olyan, ami szinte kizárt, hogy sikerüljön (pl. az 5-ös).
Erre megoldás lehet több karaktert hozni (mindenki kettőt pl.), mivel mi ezt nem szerettük, ezért találtunk egy harmadik játékostársat, és ... vele sem tudtunk mindig győzni...
Fontos, hogy a küldetésre fókuszáljanak a játékosok, egyébként garantált a csúfos kudarc. A győzelmi arányok megtalálhatók a neten, mindenki döntse el, ez alapján mennyire nehéz a játék. (Egyébként inkább az, mint nem...)
Fordítás:
A fordítás megfelelő, a Nagy Öregeket én jobban szeretem Mérhetetlen Vénként emlegetni, de ettől eltekintve teljesen használható a játék magyar nyelven. A kiegészítők sajnos csak angolul elérhetők, így vegyíteni kell a két nyelvet adott esetben.
Remek kis taktikai játék, főleg mivel ezért az árért figurák is vannak benne. Az egyetlen hátrány, hogy kicsit nehezen érthető a játékszabály, meg hogy esélyesen a második szezon nem lesz magyarra fordítva.