A Bolt nyitva: Hétköznap 12 -19 -ig, Szombaton 10 -18 -ig Címe: 1067 Budapest Szondi u. 18/a.
Szerző: Jay Little
Kiadó: Fantasy Flight Games
Kiadás éve: 2018
Sorozat: Star Wars X-Wing (második kiadás) játékok
Az alábbi információk az első kiadás leírásából lettek átemelve:
Ha a Csillagok Háborúja világán játszódó űrcsatákat szimuláló harci társasjátékot keresel, akkor nem kell tovább kutatnod utána. A Star Wars: X-Wing egy űrhajó-miniatűröket is tartalmazó játék, amiben két fél probálja minél hatékonyabban elpusztítani a másik egységeit. A filmeket ismerők kitalálhatják, hogy a két fél a Birodalom, illetve a Lázadók. Ebből következne, hogy a játékot mindenképpen ketten kell játszani, viszont az egyes seregeket több játékos is irányíthatja, felosztva egymás között az űrhajókat. Emiatt megfelelő mennyiségű kiegészítő esetén szinte bármennyien játszhatnak a játékkal, bár 5-6 játékos felett már vészesen megnőhet a várakozási idő az egyes játékosok között.
Az alapjáték egy X-Wing, és két TIE Fighter típusú egységet tartalmaz, vagyis maximum hárman vehetünk részt az űropera csatáinak újraírásában. Az előre kifestett modellek gyönyörűek, jó minőségűek, bár tény, hogy nem véletlenül van korhatár a dobozon. Az óvatlan, durva mozdulatoktól eltörhetnek a modellek, ezért például kisgyerekeket ne ezzel a játékkal próbáljunk bevezetni a társasjátékok, vagy a Csillagok Háborúja világába.
A játék előkészítő szakaszában az űrhajókhoz pilótákat kell rendelni, amelyek meghatározzák az adott miniatűr értékeit. A karakterekhez fejlesztéseket is rendelhetünk, amiből ugyan az alapjátékban is találunk néhány példányt, de az igazi változatosságot majd csak az adja, ha a kiegészítőket is begyűjtve egyre több és több különböző fejlesztésre teszünk szert. A csapatösszeállítás során minden beválasztott dolog pontot ér. Más pontértékű az X-Wing, ha Luke vezeti, és megint más, ha egy kezdő pilóta. Ezáltal az egyes seregek összeadott pontszámának segítségével nagyjából azonos erősségű csapatokat állíthatunk össze.
Az űrcsata szabályai sem túl bonyolultak. A játékosok titokban eldöntik, hogy milyen sebességre szeretnék felgyorsítani az egyes egységeket, és milyen irányban szeretnének mozogni, aztán egymás után végrehajtják az adott manővereket. Ezen kívül különböző akciók használatával specializálhatják az adott körre vonatkozó cselekedeteiket.
Például fókuszálhatnak támadásra, vagy védekezésre, utasíthatják R2D2-t, hogy javítsa meg a hajó pajzsait, vagy megpróbálhatják befogni az ellenséget a fedélzeti számítógéppel, hogy azt követően protontorpedót röpítsenek belé. Az akciók változatossága az adott csatához választott lapokon múlik. A találatok eldöntésére a játék kockákat használ, úgyhogy a szerencse szerepe lényeges, akit ez eltántorít, az csak óvatosan vágjon bele a játék megismerésébe.
Ha valaki valami mást is kipróbálna, nem csak a saját maga által összeállított seregeket, akkor szemügyre veheti a szabálykönyvben található előre felépített küldetéseket. Az alapjátékban három olyan küldetés található, amelyet az alap 3 hajóval kipróbálhatunk, de a jövőben minden bizonnyal fognak előkerülni nagyobb seregeket felhasználó missziók is.
A játék szabályai nagyon könnyen érthetőek, és elmagyarázhatóak. Ha valaki nem számít veteránnak a társasjátékokkal kapcsolatban, de kedveli a Csillagok Háborúja világát, akkor teljesen nyugodtan nekiveselkedhet a játéknak. Az angol nyelvet leszámítva nem valószínű, hogy bármilyen nehézségbe fog ütközni a szabályok megértése során, de egy kis magyarázat után még az sem okozhat problémát.
Ezzel párhuzamosan, ha egy vérbeli, harci stratégiákon nevelkedett játékos kezd el szemezni a társassal, akkor legyen tisztában vele, hogy ennek szabályai sokkal egyszerűbbek a szokványos harci játékokénál (pl Warhammer 40k).
A játékidő tekintetében is jól domborít. Természetesen a szükséges idő nagyban változhat a játékosok számától, illetve a felhasznált egységek számától, de ha csak az alapjátékot tekintjük, akkor átlagosan 30-40 perc alatt be lehet fejezni egy összecsapást.
- Jó minőség
- Remek téma
- Egyszerű szabályok
- Rengeteg kiegészítő lehetőség
- Változó játékosszámmal is élvezetes
- Több egység esetén a Birodalmi seregek erősebbnek tűnhetnek, mint a Lázadók.
- Sok játékos esetén hosszú várakozási idő
- Sok kiegészítő esetén hosszútávon nem túl pénztárcakímélő
Először nem akartam belevágni, mert csak pénzlehúzásnak gondoltam az FFG részéről. Ez a vélemény részben megmaradt, viszont magában a játékban nem csalódtam. Tetszik az új dizájn és az új, illetve módosított szabályok is nagyon jók. Viszont conversion kitek nélkül az alap core set közel nincs annyira balanszolva, mint az 1.0 alapdobozok. Ha valaki a sima 2.0-val alapdobozzal kezd, szerintem nem fogja úgy magával ragadni, mint a régi kiadások.
Összességében viszont elégedett vagyok:
4/5