A Bolt nyitva: Hétköznap 12 -19 -ig, Szombaton 10 -18 -ig Címe: 1067 Budapest Szondi u. 18/a.
A játék: Angol nyelvű
Játékosszám: 1-4 játékos
A legjobb: 2 játékossal
Játékidő: 40 perc
Ajánlott: 14 éves kortól
Szerzők: Adrian Adamescu, Daryl Andrews
Kiadó: Floodgate Games
Kiadás éve: 2017
Sorozat: Sagrada játékok
Engedd szabadjára fantáziád, és alkoss lélegzetelállítóan szép rózsaablakokat! A kockák használatával lehet a színek és árnyalatait meghatározni, de vigyázz, mert azért néhány szabályra is oda kell figyelned a játék során! Építs és nyűgözz le mindenkit csoda szép bazilika ablakaiddal!
A Sagradaban minden játékos a saját ólomüvegét készíti el egy megadott séma szerint, amelyekhez kristálytiszta színes kockák szükségesek. Minden játék során egy előre kiválasztott séma szerint készülnek az ablakok, a játékban több séma található, amelyek különböző szabályokat vezetnek be a játékba pl. egymás mellé nem kerülhet két ugyanolyan színű kocka, vagy az ablak bizonyos részein nem használhatók egyes színek stb.
A játék 10 fordulón keresztül tart. A kezdőjátékos körében kockákat húz a zsákból, amelyeket kigurít, hogy kialakuljon a központi készlet, amelyből majd válogatni lehet. Körükben a játékosok két akció közül választhatnak. Elvesznek egy kockát a központi készletből és beépítik az ablakukba, vagy egy szerszámot használnak fel, amelyek különleges képességekkel látják el az alkotókat, ezek a szerszámok nagyban segíthetnek az ólomüveg elkészítésében, viszont természetesen nem ingyenes használhatók.
A Sagradaban a fő cél mellett minden játékos kap egy titkos célt is, amit majd megpróbál elérni a plusz pontokért. Miután lejárt a 10 forduló, a játékosok pontokat kapnak annak függvényében, hogy sikerült-e elérni a fő és mellékcélokat, mennyire voltak képesek mellőzni a szerszámokat az építkezés során, továbbá pontlevonásokkal is szembe kell nézzenek minden üresen marad ablakszem után.
A Sagradat végül a legszebb üveggel és a legtöbb ponttal rendelkező játékos nyeri meg.
Némi késéssel, de tegnap végre megérkezett a társasjáték - rögtön három partit le is játszottam vele.
Azért választottam a Sagradát, mert előtte kipróbáltam az Azult, aminek mind a dizájnja, mind a játékmechanizmusa nagyon megfogott. Ugyanakkor az Azult nem lehet szólóban játszani, ezért elkedztem keresgélni, milyen hasonló játék létezik. Ekkor találkoztam a Sagradával.
Olvastam a két játék összehasonlítását is - amiben egyébként a Sagradát hozták ki jobbnak -, de a fő érv a Sagrada mellett a szóló játékmód volt.
Nem csalódtam. Mindháromszor kikaptam ugyan - ezen nem csodálkozom :-) -, de ez cseppet sem von le a játék élvezetéből. Miután belejöttem, hamar lement egy parti, aztán jött a "csak még egyet" érzés.
Szépek a tartozékok, bár a kártyák minősége gyenge (konkrétan rögtön a kibontást követően "felpúposodtak").
A szerencsefaktor értelemszerűen nagy, de én azt mondom, hogy mindenből meg kell próbálni kihozni a legtöbbet, a legjobbat. Az újrajátszhatóság végtelen, mivel nincs két azonos kockahúzás vagy -dobás.
A kártyák szólóra való értelmezése még folyamatban. A BGG-n található magyar fordításban találtam egy-két fordítási hibát, így érdemes az angollal összenézni.