Kétezer évvel ezelőtt a Római Birodalom szinte egész Európára és a Közel-Keletre kiterjesztette hatalmát. Ez csak is az egységek törvények, a pénznem és a dinasztiák miatt volt lehetséges. Most rajtatok a sor, hogy egyben tartsátok a birodalmat, és megszerezzétek a hírnevet a dinasztiátoknak az istenek segítségével!
Családi harcok Rómában
A Concordia egy békésebb stratégiai játék, melyben házakat építetek, kereskedtek, politikával foglalkoztok. Célotok minél nagyobb vagyont és hírnevet szerezni tetteiddel a Római Birodalomban. Egyszerre több nemesi család is ezért küzd, egymással versenyezve. Vajon melyik dinasztia írja tovább a történelme a saját főszereplésével?
Hatalmi pozíciók
A játékot kártyákkal irányítjátok. Minden körben ki kell raknod egy személyiséglapot a kezedből. Ezek a kártyák a különböző hatalmasságok, rétegek, munkások figuráit jelképezik, akik a Római Birodalomért tevékenykednek. A kártyák hatásai nagyon eltérőek, melyekből nézzünk meg néhány példát.
Az építész segítségével mozgathatod telepeseidet a táblán. A mozgás után, ha sikeresen beértél a környező városok valamelyikébe, felépíthetsz ott egy házat. A ház költséges, de ha ügyes vagy, hamar sok pénzt és árut termelhet családod számára.
A telepes kártyájával új kolonizáló figurákat helyezhetsz fel a birodalom térképére, vagy akár beszedheted az adót a már meglévő bábuid után. Meg kell fontolnod, hogy melyik akció jövedelmezőbb számodra.
Bővítened is kell a paklidat. Ehhez a konzul kártyáját kell használnod, melynek segítségével megvásárolhatsz egy új lapot a gyűjteményedbe. Számos erősebb, érdekes lappal fogsz szembesülni a „hadjáratod” alatt.
Ahogy telik az idő, egyre erősebb lesz dinasztiátok. A térképen új házak, városok jelennek meg, beindul a kereskedelem, a politika egyre agresszívabbá válik. Előttetek fog megépülni a birodalom.
Az istenek döntenek
Amint megvettétek az utolsó asztalon lévő kártyát vagy valaki megalapította a tizenötödik kolóniáját, a játék véget ér. Jöhet a pontozás.
A személyiséglapok mind egy-egy istenhez köthetők. Valamelyik Jupitert pártolja, valaki Marsot és van aki Vestát. Minél több van egy isten lapjaiból nálad, annál nagyobb szorzót kapnak a pontjaid.
Szinte mindenért pont jár. Eladható áruk, álló építmények, minél több városban van embered, vannak mozgó telepeseid a táblán és így tovább. Legfőképp az számít, hogy az istenektől mennyi támogatást szereztél és így melyik ér több pontot számláláskor.
Aki a legtöbb pontot gyűjtötte össze, az a dinasztia a győztes!
A doboz tartalma
Egy kétoldalas játéktábla, 5 raktártábla, 72 kártyalap, 190 fajelző és rengeteg papírjelző a városoknak, érméknek, pontoknak.
Róma dicsősége
A Concordia egy remek klasszikus stratégiai játék új mechanikákkal mindazoknak, akik nem a hadviselésben látják a problémák megoldását. Ebben a játékban nincs hadsereg, a gazdasági és politikai fölényedet kell kihasználnod a győzelemért. Emiatt a játékosok közötti interakciók száma elég alacsony, igazából csak a blokkolás, a jobb kártyák megvétele okozza az összetűzéseket.
A kártyák szerepe erős, ami a pakliépítés miatt is nagy hangsúlyt kap. Kellemes taktikai lehetőségek rejlenek az erősebb istenek kártyáiért folytatott harcban, valamint az újrajátszhatóságot is ez az elem növeli.
Maga a játék remekül fest az asztalon, ami főleg a nagyméretű, színes térképnek köszönhető, persze a játékosok saját táblái és a kártyák sem maradnak el színvonalban. Ez igaz a bábukra is.
A Római Birodalomnak nem szabad elpusztulnia! Építsétek a dinasztiátokat é tartsátok fenn hatalmát!